Jak naše školička vypadá?

Napsal Správce

Mateřská škola v Trpíně byla zkolaudována v roce 1974, později byly v nadstavbě přistaveny dva soukromé byty, které mají vlastní vchod.  Kapacitně je  určena pro 25 dětí.

Za vstupní chodbičkou je hala, ze které se vchází buď do kanceláře, třídy, samostatného WC pro personál nebo do šatny dětí. Šatna dětí je vybavena botníky a věšáky na odkládání oděvů dětí. Každé dítě má svoje místo označené značkou. Ze šatny je přímý vstup na dětské WC a dále pak do umývárny se sprchovým koutem. Do herny se vchází z umývárny nebo z chodby. Za dveřmi v pravém rohu herny je sklad lůžkovin. Z herny je možný vstup na terasu, která je za příznivého počasí využívána k hrám a cvičení dětí. Na hernu volně navazuje třída, která je se školní kuchyní spojena výdejními okénky. Školní kuchyň a sklad potravin má vlastní vchod.

Třída je vybavena dvěmi stolečky o výšce 50 cm a 12 židličkami s výškou sedáku 30 cm, dále pak jedním stolečkem o výšce 45 cm a 6 židličkami s výškou sedáku 26 cm a jedním stolečkem o výšce 55 a 6 židličkami o výšce sedáku 34cm. Za dětskou kuchyňkou je jídelní vozík na odkládání použitého nádobí. Je zde též umístěn tác s hrníčky, do kterých si děti samostatně nalévají připravené pití.

Ke cvičení dětí se používají dvě žíněnky, 8 obručí, molitanové kostky, švédská lavička, tyč s upevněním do kuželů, „prolézací tunel“, balanční čočky, hrací padák, švihadla, chůdičky, skákací balóny, míče, kuželky.

Dětské WC má 5 klozetů oddělených přepážkou. Děti mají určeno, které klozety patří děvčatům /ČERVENÁ BARVA PŘEPÁŽKY/ a chlapcům /MODRÁ BARVA PŘEPÁŽKY/. V umývárně je 6 umyvadel se zrcadly a věšáčky na ručníky a s poličkou na odkládání kelímků s dětskými kartáčky na čištění zubů. Každé dítě má ručník a kelímek s kartáčkem a pastou na místě označeném svojí značkou. Lehátka se denně rozkládají. Děti mají lůžkoviny označené natisklou značkou.

Hračky, pomůcky, náčiní a další doplňky jsou umístěny ve vestavných skříních, ve skříňkách mezi obložením radiátorů, v knihovničkách, v hracích koutcích a na poličkách. Děti si mohou hračky, pomůcky apod. brát samostatně a pak je opět samostatně vrátí na původní místo. Stavebnice s drobnými prvky, stolní hry,  knihy, časopisy a výtvarné pomůcky si děti odnášejí ke stolečkům, aby nedocházelo k jejich poškození.

Práce dětí /výkresy, prostorové stavby apod./ umísťujeme na nástěnky v šatně, na stoleček v šatně nebo je připevňujeme přímo na zeď v chodbě tak, aby si je mohli prohlížet děti i jejich rodiče a zároveň tak dotváříme a zdobíme interiér chodby a šatny.

K mateřské škole náleží zahrada, ve které stojí prostorný dřevěný altán, kam se ukládají hračky a náčiní určené pro hru venku a který zároveň slouží i pro hru dětí. V altánu je dětská kuchyňka s nádobíčkem, kočárky s panenkami, velké dřevěné kostky, auta a dětské hračky na písek. Pískoviště je opraveno, má dřevěné obložení a síť proti znečistění písku. Do altánu se na zimu uskladňují zahradní lavičky a stolečky. V roce 2011 bylo uvedeno do provozu nové dětské hřiště, vybudované na zahradě MŠ. Správcem tohoto hřiště je obec Trpín, mateřská škola ho plně využívá.

Teplota vzduchu v prostorách mateřské školy je v topném období regulována termostatem, v letních měsících se teplota vzduchu reguluje pomocí větrání a zastíněním oken horizontálními žaluziemi. Herna i třída je dostatečně osvětlována stropními zářivkami. S hlučností nejsou žádné problémy, neboť budova mateřské školy stojí samostatně, stranou středu obce na mírném kopci.

Kategorie: